O Firmie

Aero-Kros dawniej i dziś

Serce naszych zakładów znajduje się w Krośnie, w mieście, które od lat związane jest z lotnictwem. Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze Aero-Kros Sp. z o.o. w Krośnie są kolebką w zakresie produkcji sprzętu lotniczego i technicznej obsługi statków powietrznych na Podkarpaciu. To właśnie tutaj rozwijały się tradycje związane z lotnictwem.

1956

Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze "Aero-Kros" sp. z o.o. w Krośnie są spadkobiercą bogatych tradycji i doświadczeń w zakresie produkcji sprzętu lotniczego i technicznej obsługi statków powietrznych.
Początek działalności datowany jest od 1956 r.,tj. od chwili powołania przez władze ówczesnego Aeroklubu Polskiego (APRL w Warszawie) Okręgowych Warsztatów Lotniczych w Krośnie z myślą o zabezpieczeniu potrzeb Stowarzyszenia w zakresie remontów i obsługi sprzętu lotniczego i pomocniczego.

1959

W 1959 roku zmieniono nazwę zakładu na Lotnicze Zakłady Naprawcze. Rok później, w 1960 roku, przed krośnieńskimi LZN postawiono nowe zadanie: miały one przejąć naprawę całego sprzętu latającego, który znajdował się w dyspozycji lotnictwa sportowego. Nie było to łatwe zadanie, ze względu na brak potrzebnego sprzętu. Jednak świetna załoga, nastawiona na realizację zadań już wkrótce naprawia pierwszą partię maszyn typu Junak-3 i Jak-12, a w późniejszym czasie Zliny-26 oraz szybowce. W przeciągu 20-tu lat wykonano 628 remontów samolotów różnych typów oraz 1119 remontów szybowców. Ponadto wyprodukowano wiele części zamiennych do sprzętu lotniczego.

1981

Przeniesienie działalności zakładu do odbudowanych po zniszczeniach wojennych obiektów byłej wojskowej Szkoły Podoficerów Lotnictwa dla Małoletnich (co miało miejsce na początku lat 60-tych) połączone było ze zmianą nazwy na Lotnicze Zakłady Naprawcze APRL w Krośnie. W roku 1981 w struktury zakładu włączono Wytwórnię Prefabrykatów Modelarskich zmieniając jednocześnie nazwę zakładu na Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze APRL w Krośnie.
Z chwilą rozpoczęcia współpracy z niemiecką firmą tj. od roku 1989 zakład podjął produkcję samolotów ultralekkich typu FK.

1992

Od 1992 r., po reorganizacji zakład przyjął nazwę Centralnej Szkoły Lotniczo-Technicznej Aeroklubu Polskiego w Krośnie. Zakład ten prowadził w pionie produkcyjnym naprawy samolotów i szybowców, oraz wytwarzał do nich części zamienne. Oczywiście kontynuował produkcję ultralekkiego samolotu FK-9. W powołanym Ośrodku Szkolenia Personelu Obsługi Technicznej odbywały się szkolenia lotnicze personelu technicznego.

2005

Od roku 2005 w struktury CSL-T AP w Krośnie włączono Składnicę Techniczną Aeroklubu Polskiego, z dotychczasowym zakresem działalności, jako jednostki zaopatrzenia materiałowo-technicznego. W roku 2006 wprowadzono realizacje programu samolotu własnej konstrukcji jednocześnie rozpoczynając starania o uzyskanie świadectw kwalifikacji dla wyrobu i certyfikatu dla zakładu w zakresie projektowania, produkcji i obsługi samolotów ultralekkich.

2007

Od 1 grudnia 2007 r. Centralna Szkoła Lotniczo-Techniczna Aeroklubu Polskiego zmieniła nazwę na
Lotnicze Zakłady Produkcyjno-Naprawcze Aero-Kros sp. z o.o.

kontynuując swoją działalność.